تحقیقات نشان می دهد چین بیش از 230 میلیارد دلار به صنعت خودروهای برقی سرمایه گذاری کرده است

China Has Poured Over $230 Billion Into EV Industry, Study Finds

خودروسازان و دولت ها از خودروهای برقی چینی می ترسند و 230 میلیارد دلیل برای آن دارند

  تحقیقات نشان می دهد چین بیش از 230 میلیارد دلار به صنعت خودروهای برقی سرمایه گذاری کرده است

  • چین بیش از 230 میلیارد دلار برای حمایت از شرکت های خودروهای الکتریکی هزینه کرده است.
  • هزینه ها در چند سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است و طبق گزارش ها به 45.2 میلیارد دلار در سال 2023 رسیده است.
  • دولت از خودروسازان به طرق مختلف از جمله تامین مالی برنامه های تحقیق و توسعه حمایت می کند.

یک تحلیل جدید توسط مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی نشان می‌دهد که دولت چین بین سال‌های 2009 تا 2023 مبلغ 230.8 میلیارد دلاری را برای کمک به شرکت‌های خودروهای الکتریکی هزینه کرده است. اعتبارات مالیاتی خودروهای تمیز در سال جاری

جای تعجب نیست که بیشتر هزینه ها نسبتاً اخیر است. این اندیشکده تخمین می‌زند که تنها 6.74 میلیارد دلار بین سال‌های 2009 و 2017 هزینه شده است. با این حال، این تعداد “در طول سال‌های 2018-2020 تقریباً سه برابر شد و از سال 2021 دوباره به شدت افزایش یافته است.”

بیشتر: اتحادیه اروپا تا 38 درصد تعرفه بر خودروهای چینی اعمال می کند، تسلا با رفتار ویژه مواجه می شود

در حالی که اعداد تخمینی هستند، مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی خاطرنشان کرد که دولت چین از خودروهای برقی به طرق مختلف پشتیبانی می کند. این شامل تخفیف و معافیت مالیات فروش و همچنین تامین مالی برای زیرساخت ها می شود. علاوه بر این، دولت خودروهای برقی را برای خود می‌خرد و از برنامه‌های تحقیق و توسعه خودروسازان حمایت می‌کند.

سطح حمایت ها متفاوت است، اما دولت در چند سال گذشته به میزان قابل توجهی هزینه های برنامه های تحقیق و توسعه را افزایش داده است. بین سال های 2009 تا 2017، تنها 2 میلیارد دلار هزینه شده است. این رقم در سال 2018 به 3.6 میلیارد دلار و در سال گذشته به 4.3 میلیارد دلار افزایش یافت.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی گفت که برآوردهای آنها “بسیار محافظه کارانه” است و حتی در تمام سطوح حمایت دولت لحاظ نمی شود. این شامل مشوق های محلی، هدایای زمین، تخفیف در برق و یارانه تامین کنندگان می شود.

  تحقیقات نشان می دهد چین بیش از 230 میلیارد دلار به صنعت خودروهای برقی سرمایه گذاری کرده است

در مورد دومی صحبت کنیم، غول باتری CATL گزارش شده است که سال گذشته 809.2 میلیون دلار یارانه دریافت کرد. این بیش از ده برابر چیزی است که آنها در سال 2018 دریافت کردند و تقریباً دو برابر بیشتر از آنچه در سال 2022 دریافت کردند.

این سازمان می‌گوید این تأثیرات قابل توجه است زیرا زمین بازی “به طور اساسی تغییر کرده است”. این امر رقابت را برای دیگران در چین یا هر جای دیگری که خودروهای برقی چینی در آن فروخته می شود بسیار سخت تر می کند. در حالی که چین تنها کشوری است که از خودروسازان و خودروهای الکتریکی حمایت می کند، میزان حمایت دولت واقعاً عظیم است.

این امر خود مشکلاتی را ایجاد کرده است زیرا گفته می شود این کشور خانه بیش از 200 شرکت برق الکتریکی است که تعداد کمی از آنها سودآور هستند. همچنین عرضه بیش از حد خودروهای الکتریکی وجود دارد که به توضیح جنگ قیمت در داخل و همچنین تمرکز فزاینده بر بازارهای بین المللی کمک می کند.

در حالی که مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی بر این باور است که تعدادی از خودروسازان چینی در نهایت سقوط خواهند کرد، اما می‌گوید برخی «مطمئناً ستون‌های اصلی صنعت جهانی خواهند بود».

H/T به CNBC

  تحقیقات نشان می دهد چین بیش از 230 میلیارد دلار به صنعت خودروهای برقی سرمایه گذاری کرده است

منبع: https://www.carscoops.com/2024/06/china-reportedly-spent-over-230-billion-supporting-evs/