تویوتا جی آر یاریس 2024 | بررسی PH

تویوتا جی آر یاریس 2024 |  بررسی PH

چهار سال از زمانی که تویوتا GR یاریس اینترنت (از جمله انجمن های PH) را با سطوح بی سابقه ای از انتظار و هیاهو شکست داد، می گذرد. همه اجزای عظمت هاتچ وجود داشت: یک شاسی چهارچرخ محرک که برای قوانین (متاسفانه از بین رفته) در مسابقات رالی قهرمانی جهان، قدرتمندترین موتور توربو سه سیلندر که تا به حال در یک خودروی تولیدی ظاهر شده است و برخی بسیار وسوسه انگیز است. گزینه های مالی طرفداران رالی را به نمایندگی محلی تویوتا نشان دادند تا نام خود را در لیست انتظار قرار دهند. همانطور که همه ما می دانیم، انتظار بسیار ارزش دیدن داشت.

قدم به زمان حال بگذارید و یک یاریس جدید GR در شهر وجود دارد. مطمئناً، فیس لیفت هرگز مخاطبان مورد نظر را مانند نسخه اصلی به اوردرایو نمی‌فرستد، اما فهرست جامعی از ارتقاها، ترفندها و تنظیماتی وجود دارد که هدف آنها بهبود بسیاری از بیت‌هایی است که کار کرده‌اند، و به تعداد انگشت شماری که این کار را انجام نداده‌اند، می‌پردازد. تی

برای دومی، یک کابین تازه‌سازی شده با داشبورد وجود دارد که 50 میلی‌متر پایین‌تر قرار دارد تا نمای جعبه نامه‌مانند خودروی پرتاب را از جلو اصلاح کند و صندلی‌هایی که 25 میلی‌متر نزدیک‌تر به زمین نصب شده‌اند تا با موقعیت عالی رانندگی مدل قدیمی مقابله کنند. صفحه های آنالوگ جای خود را برای داشبورد دیجیتال باز می کنند زیرا به گفته رئیس تویوتا، آکییو ‘موریزو’ تویودا، این همان چیزی است که اتومبیل های WRC از آن استفاده می کنند و در یک محفظه جدید (و بسیار بلوک) نصب شده است که به گونه ای طراحی شده است که تمام کنترل ها را در دسترس راننده قرار دهد.

البته، هر چیزی که باعث درخشانی اصلی شده است، باقی مانده است. «اگر خراب نیست، آن را تعمیر نکنید»، بنابراین می‌رود، اما تویوتا مهندسان و رانندگان آزمایشی خود را تشویق کرد که ماشین را بشکنند (نه عمداً) تا بداند در کجا نیاز به بهبود است. این شامل تجدید نظر در موتور 1.6 لیتری توربوشارژ (پیستون‌های سبک‌تر و سوپاپ سخت‌تر) در کنار بسته خنک‌کننده با رادیاتور جدید و اسپری اینترکولر است که حاصل درس‌های آموخته شده در رالی است. همین امر در مورد استایل بازسازی شده نیز صدق می کند، با سپر جلویی که اکنون به سه قطعه کوچکتر تقسیم شده است تا تعویض آن پس از چرخاندن در یک صحنه ویژه آسان تر و ارزان تر شود.

سخت تر هم هست مقدار چسب اتصال و جوش نقطه ای به ترتیب 24 درصد و 13 درصد افزایش یافته است و پایه های تعلیق اکنون به جای یک پایه با سه پایه برای حفظ هندسه تحت بار نصب می شوند. با این حال، بسیار مهم است که نرخ فنر به طور کامل افزایش یافته است تا کنترل بدن را حفظ کند. اوه، و قیمت نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. یاریس اصلی در سال 2020 با قیمت 30 هزار پوند شروع شد و خودروهای Circuit Pack نیز 3 هزار پوند به آن اضافه کردند. هیچ‌کس نسخه‌های دیگر را نخریده است، بنابراین در بریتانیا ما فقط بسته مدار را دریافت می‌کنیم – که اکنون 44250 پوند به شما باز می‌گرداند. اوف

البته این روزها همه چیز به قیمت ماه تمام می شود، اما حق بیمه 11 هزار پوندی نسبت به ماشین قدیمی کاملاً افزایش است. برای اینکه ببینیم آیا واقعاً ارزش پول نقد اضافی را دارد یا خیر، تویوتا از ما خواسته است آن را در همه شرایط آزمایش کنیم. شاید به خاطر داشته باشید که ما قبلاً مدل جدید را بر روی دریاچه ای یخ زده در فنلاند سوار کرده ایم (و در حین انجام این کار سرگرمی های مضحکی داشتیم) که نشان داد به طور شگفت انگیزی نسبت به مدل قبلی خود به طرفین روی سطوح شل حرکت می کند. با این حال، شرایط برای آخرین آزمایش ما نمی توانست متفاوت تر از این باشد: یک مدار سریع و فنی در جنوب فرانسه در میانه موج گرما.

از همان ابتدا، واضح است که تمام کارهایی که برای استحکام GR Yaris انجام شده نتیجه داده است. تمایل خودروی قدیمی به چرخیدن کاملاً از بین رفته است، زیرا سیستم تعلیق سفت‌تر 1280 کیلوگرم هاچ بک را به خوبی از طریق سوئیچ‌بک‌های مدار و شیکن‌های مخروطی متعادل نگه می‌دارد. با آن، بهبود قابل توجهی در احساس فرمان به وجود می آید. خودروی قدیمی به صورت لمسی مبهم از مرکز بود. این بار بسیار سریع‌تر و سنگین‌تر است و موج‌های نوارهای رومبل را مستقیماً به نوک انگشتان شما منتقل می‌کند.

سطوح گرفتن بسیار زیاد است. درست زمانی که فکر می‌کنید در حد محدودیت هستید، قسمت جلویی به نوعی می‌تواند چسبندگی هوای رقیق را احضار کند تا شما را حتی به راس نزدیک‌تر کند. مسلماً، با دمای پیست در نقطه جوش، تعجبی ندارد که یاریس با کشش نشکن از گوشه ها خارج می شود، اگرچه ما باید حالت دیفرانسیل Track را نیز در نظر بگیریم، که تقسیم گشتاور را بین 60:40 و 30:70 برای حداکثر بایت تغییر می دهد. . هنگام خروج توربو یک لحظه تردید وجود دارد، اما این فقط شما را مجبور می کند که زودتر قدرت را بگیرید و منحنی گشتاور را مدیریت کنید تا شما را از طرف دیگر خارج کند. با تمام اصلاحات و اصلاحات، هیچ یک از جذابیت مدرسه قدیمی خود را از دست نداده است.

در مقابل، به نظر می رسد پیچش و پیچش هایی که از یک هات هاچ با فاصله محوری کوتاه و تمام چرخ متحرک انتظار دارید، هرگز محقق نمی شود. Circuit du Laquais مملو از تاج‌هایی است که درست در وسط منحنی‌های فراگیر سریع و در ورودی گوشه‌های کور، دستوری برای ترمز سنجابی و بیش فرمانی بالابرنده. با این حال، در هیچ نقطه‌ای GR از حالت گیر کردن خارج نمی‌شود، و هر دو محور به طور محکم به آن چسبیده‌اند، زمانی که کامبر مدار تمام تلاش خود را می‌کند تا شما را ببندد. فقط تحت ترمزهای شدید است که عقب سبک می شود، اما نه در حدی که احساس می کند بخواهد از جلو سبقت بگیرد. همین امر در مورد چرخش در گوشه وسط نیز صدق می‌کند، در حالی که خودرو به آرامی در زیر پشت شما می‌چرخد و با آن گاز مطمئنی مانند تخت میشلین پایلوت اسپورت 4Ss در زیر شتاب می‌چرخد. این خیلی بازیگوش نیست، اما به زیبایی در حد مجاز قابل تنظیم است.

این یک ماشین پیست توانا و هیجان انگیز است، به خصوص اکنون که کمی محکم تر شده است و با اطمینان بیشتری هدایت می شود. اما جایی که یاریس قبلی GR واقعاً می‌درخشید، در جاده‌ای فشرده و چرب B بود. خوشبختانه، یک سره با شکوه وجود دارد که بخشی از رالی مونت کارلو را در دهه 80 و اوایل دهه 90 تشکیل می‌داد، با پیچ‌های ترک خورده و به‌شدت خمیده‌اش به عنوان جایگزین کامل جاده کوهستانی ولز – فقط با مناظر بسیار دیدنی‌تر و بدون گوسفند گمراه مراقب باشید.

جالب اینجاست که نسخه جدید شخصیت کمی متفاوت از نسخه قبلی خود دارد. با فرمان سبک تر خودروی قدیمی، تلنگر زدن از میان گیره های بی شمار سرهنگ کار آسانی خواهد بود، و در حالی که مدل جدید در چرخش بیشتر با ورودی کمتر مورد نیاز است، قفسه سنگین تر تمرین بیشتری را در پیچ های کندتر به شما می دهد. و این برای آن خوشحال‌کننده‌تر است، و باعث می‌شود که احساس کنید مانند قهرمان دوبل WRC Kalle Rovanpera در حال کشتی گرفتن با ماشین Rally1 در امتداد جاده‌های پرتگاه رالی مونته است.

علاوه بر این، بهترین قسمت 20 دقیقه طول کشید تا اینکه متوجه شدم GR Yaris که برای بخش جاده به من اختصاص داده شده بود در حالت Eco است. حالت‌های رانندگی در خودروی قدیمی موجود نبود، اما اکنون می‌توانید با تغییر ضامن به حالت عادی یا اسپرت، واکنش دریچه گاز را تیز کنید. در مورد دوم، همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، GR در هنگام شتاب گیری کمی تیزتر از قبل احساس می کند، اما 20 اسب بخار اضافی از تمام به روز رسانی های موتور به این معنی است که بیشتر مشتاق است تا محدوده دور را بالاتر ببرد. از آنجایی که ارزشش را دارد، با ترک حالت Eco می توان از آن لذت برد. دریچه گاز تنبل تر همراه با تاخیر توربو تاثیر خوبی از یک ماشین رالی قدیمی گروه B می گذارد (حداقل در ذهن من اینطور است)، جایی که سرعت آن از بالا نگه داشتن شتاب از یک گوشه به گوشه دیگر ناشی می شود.

قابل پیش بینی، هنوز یک شورش کامل در جاده ای تنگ و باریک است. با این حال، اگر یک انتقاد وجود دارد، آن را باید در سیستم تعلیق محکم‌تر جستجو کرد. چیزی که در مورد ماشین قدیمی بسیار با طراوت بود این احساس بود که همیشه روی نوک انگشتانش بود، روی تاج ها شناور بود و با توپوگرافی جاده نفس می کشید. مدل جدید مانند یک هات هاچ معمولی تر به نظر می رسد: آرامش جانبی بهبود یافته، با این حال سطح را به همان روشی که مدل قبلی خود مدیریت می کرد، جذب نمی کند. در نتیجه راحتی سواری ضربه ای جزئی اما قابل توجه می گیرد.

پس ماشین چی میشه؟ تویوتا در سال 2020 اشاره کرد که گزینه ی فلاپی پدال خارج از جدول نیست و در اینجا به شکل مبدل گشتاور هشت سرعته است. به طور طبیعی، آن را به خودی خود در یک مدار می آید، با راه اندازی مناسب مسیر به خوبی با تعویض دنده های خودکار فعال می شود. با این حال، در جاده ها کاملاً یکپارچه نیست. گاهی اوقات کشیدن دست و پا به چرخ دنده خیلی طول می کشد، و زمانی که در یک بزرگراه حرکت می کند، اغلب از درگیر شدن با هشتم خودداری می کند، به جای آن، دور هفتم و 2000 دور اضافی همراه با آن را ترجیح می دهد – و این در حالت Eco بود. .

صرف نظر از این، این یک یاریس GR تیزتر و با تمرکز بهتر است. مسلماً، بخشی از وجود من حسرت سواری کمی انعطاف‌پذیرتر و رالی‌وار را می‌دهد، و غیبت آن ممکن است زمانی که آن را در خاک خانه می‌رانیم، به‌طور فزاینده‌ای قابل توجه باشد – اما، در حال حاضر، نمی‌توان انکار کرد که تنظیمات محکم‌تر منجر به یک ماشین پربارتر شده است. در جاده راست این باعث می شود که آن را از مدل 2020 یک پله بالاتر ببرد، اگرچه قیمت درخواستی 44 هزار پوندی را آسان تر نمی کند. نه اینکه تویوتا در پر کردن دفترچه‌های سفارش مشکلی نداشته باشد، تا حدی به این دلیل که فقط «یک دو هزار» را به اروپا آورده است. این باید باعث ازدحام معمولی (و مقداری عصبانیت در حال جوشیدن) شود، اما احتمالاً ارزش این را دارد که در نظر داشته باشید که نسخه اصلی تقریباً به خوبی جایگزین آن است و به طور بالقوه زندگی با آن کمی آسان‌تر است. و مطمئناً آنها را در آگهی‌ها ارزان‌تر خواهید یافت.

مشخصات | تویوتا GR یاریس 2024

موتور: 1618 سی سی سه سیلندر توربوشارژ
انتقال: شش سرعته دستی، چهار چرخ متحرک (اختیاری هشت سرعته اتوماتیک)
قدرت (hp): 280@6500 دور در دقیقه
گشتاور (پوند فوت): 288@3250 دور در دقیقه – 4000 دور در دقیقه
0-62 مایل در ساعت: 5.2 ثانیه
حداکثر سرعت: 143 مایل در ساعت
وزن: 1280 کیلوگرم
MPG: 34
CO2: 187.9 گرم در کیلومتر
قیمت: 44250 پوند

منبع: https://www.pistonheads.com/news/default.asp?storyId=48687

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار برچسب خورده با