تویوتا لندکروز با موتور V-8

تویوتا لندکروز با موتور V-8

وقتی تویوتا لندکروزر (سری 300) را در سال 2021 به بازار عرضه کرد، به آن V-8 یا ویزای آمریکا برای این موضوع نداد. سپس سری 250 در سال 2023 وارد بازار شد و در حالی که در آمریکای شمالی موجود است، هیچ موتوری با هشت سیلندر وجود ندارد. هک، حتی یکی با شش وجود ندارد. طعم سوم لندکروزر در برخی بازارها موجود است. قبلاً یک ol’ V-8 بزرگ داشت، اما دیگر نه.

سری 70 که 40 سال پیش عرضه شد، هنوز در استرالیا فروخته می شود. خبر بد این است که V-8 4.5 لیتری توربودیزل ارجمند آن دیگر وجود ندارد. بخش Down Under تویوتا به “تغییر مقررات و انتظارات جامعه” برای از بین رفتن نفت سوز اشاره می کند. این نوشته برای مدتی روی دیوار بود که دفتر سفارش نزدیک به دو سال پیش بسته شد. تولید برای مدتی ادامه می‌یابد تا سفارش‌های معوقه پاک شود، اما شرکت درخواست‌های جدید برای خودروهای مجهز به موتور 1VD-FTV را نمی‌پذیرد.

اولین کسانی که می میرند واگن چهار در و تروپ کریر دو در هستند که هر دو از نظر فنی SUV هستند. تولید این دو خودرو در سپتامبر 2024 به پایان می رسد، زمانی که تویوتا استرالیا از وانت های تک کابین و دو کابین در سطح تریم GX نیز استفاده خواهد کرد. واحدهای نهایی این چهار طعم تا قبل از پایان سال تحویل مشتریان می شود. پیکاپ‌های GXL تا اواخر سال آینده باقی می‌مانند و آخرین آن‌ها در سه‌ماهه چهارم 2025 برای خریداران ارسال می‌شوند.

در حالی که V-8 دیگر به طور رسمی وجود ندارد، گیربکس پنج سرعته دستی باقی می ماند. از ماه اکتبر، تویوتا تعویض چوبی را با موتور 2.8 لیتری توربودیزل ارائه خواهد کرد. این چهار دیگ، 201 اسب بخار قدرت دارد، درست مانند گیربکس اتوماتیک شش سرعته، اما گشتاور با 37 پوند فوت کاهش می یابد و به 332 پوند فوت می رسد. این همان دفترچه راهنمای نسخه قدیمی V-8 است که قبلاً داشت، اما با نسبت‌های مختلف دنده با کوتاه کردن سه دنده اول برای شتاب بهتر. دنده پنجم اکنون برای بهره وری بهتر سوخت و کابین ساکت تر در سرعت های بالاتر طولانی تر است.

استرالیا تنها جایی نیست که تویوتا هنوز این نسل از لندکروزر را که در ابتدا در سال 1984 عرضه شده بود به فروش می رساند. سری 70 در پایان سال گذشته در ژاپن مجدداً معرفی شد و با آینه گلگیر کامل شد. علاوه بر این، LC70 در امارات متحده عربی با یک V-6 برای سبک های بدنه SUV سه و پنج در ارائه می شود.

شایان ذکر است که این همان لندکروزری نیست که دو سال قبل از تولد من توسط تویوتا معرفی شد. این آفرود در طول سال‌ها به‌روزرسانی شد، آخرین بار در سال 2023 که ویژگی‌های مدرنی مانند صفحه‌نمایش لمسی 6.7 اینچی با Android Auto و Apple CarPlay را دریافت کرد. شاسی‌بلند/پیکاپ هر جا بروید همچنین دارای نوربالای خودکار، کمک علائم سرعت و حتی هشدار خروج از خط است. نسخه های اتوماتیک از سیستم کنترل کمکی در سراشیبی بهره می برند.

علیرغم اینکه یکی از قدیمی ترین خودروهای موجود در بازار است، تقاضا همچنان قوی است. سفارش های تازه ثبت شده در استرالیا در 3-6 ماه آینده انجام نمی شود. قابل درک است که چرا در این روز و عصر خودروهای بسیار پیچیده و مملو از فناوری های زیادی که به ندرت از آنها استفاده می کنیم، همچنان یک محصول محبوب باقی مانده است. ماهیت ساده LC70 به جذابیت آن می افزاید، به خصوص اگر قابلیت اطمینان در اولویت باشد زیرا موارد کمتری وجود دارد که ممکن است اشتباه پیش برود.

منبع: https://www.motor1.com/news/725915/toyota-land-cruiser-loses-v8/