Jari-Matti Latvala: اتومبیل های Rally1 “بیش از حد پیچیده”

Jari-Matti Latvala: اتومبیل های Rally1 "بیش از حد پیچیده"

و این را دارید: سریع‌ترین ماشین‌های رالی جهان در تاریخ به شدت عقب می‌افتند، زیرا FIA اعلام کرده است که از سال 2025، ماشین‌های بالستیک Rally1 که در جلوی میدان WRC رقابت می‌کنند، عنصر هیبریدی خود را در پیشنهادی برای صرفه جویی در هزینه ها کاهش محدودیت هوا نیز خودروهای سال آینده را محدود می‌کند، در حالی که هوای دیوانه‌وار که از سال 2017 نقش برجسته‌ای در WRC بازی کرده است، برای مهار سرعت هیبت‌آور خودروهای نسل کنونی کاهش می‌یابد.

آینده مجموعه قوانین Rally1 که تنها در سال 2022 معرفی شد، در ماه‌های اخیر پس از معرفی سیستم هیبریدی 100 کیلوواتی که نتوانست تولیدکنندگان جدیدی را وارد کند و هزینه‌ها را افزایش داد، نامشخص به نظر می‌رسید. حذف سیستم باید بیش از 80 کیلوگرم وزن را آزاد کند، اما به این معنی است که رانندگان در طول مراحل، 120 اسب بخار نیرو را دریافت نخواهند کرد. سپس، در سال 2026، محدودیت های بیشتری اعمال خواهد شد که قدرت موتور را در حدود 330 اسب بخار محدود می کند، که دور از انتظار نیست که خودروهای قبل از دوره 2017 تولید می کردند. ماشین‌های Rally1 اینجا هستند تا بمانند، آنها به این سرعت ظاهر نخواهند شد – و همچنین در 12 ماه در پارک‌های خدماتی در سکوت پرسه نمی‌زنند.

یک هفته قبل از اعلام، PH با یکی از دوستانی که از نزدیک می‌داند واقعاً ماشین‌های هیبریدی Rally1 چقدر غمگین هستند، به گفتگو نشست. Jari-Matti Latvala، رئیس تیم رالی جهانی تویوتا و برنده 18 بار WRC، در مسابقه برفی GR Yaris اخیر در فنلاند حضور داشت تا به انسان‌های فانی مثل من نشان دهد که دهه‌ها دانش رالی رقابتی با بهترین و راحت‌تر به نظر می‌رسد. دور مسافر به پهلو که من تا به حال تجربه کرده ام. پس از آن، روی یک کاسه سوپ گوزن (بهتر از آن چیزی است که به نظر می رسد) در مورد اینکه رانندگی با یک ماشین رالی پیشرفته با قدرت 500 اسب بخار در جنگل های رالی فنلاند چگونه است، و اینکه چرا WRC در شرف وقوع چنین تکان های شدیدی است صحبت کردیم. بالا

اگرچه Jari-Matti از سال 2019 یک راننده تمام وقت نبوده است، اما او بهترین فرد برای صحبت با شما در مورد پیشرفته ترین اتومبیل های رالی است که تا کنون ساخته شده است. او نه تنها در سه مورد در مسابقات قهرمانی مسابقات رالی در مقابل سباستین لوب و اوژیه – مسلماً بهترین رانندگان رالی تمام دوران – نایب قهرمان شد، بلکه به عنوان مدیر تیم، تیم کارخانه تویوتا را با اوجیر و کاله واندرکایند WRC به سه عنوان قهرمانی رساند. Rovanpera از سال 2021. این باعث نشد که او نتواند دوباره روی صندلی داغ مسابقات رالی فنلاند سال گذشته بپرد، جایی که او برای اولین بار سرعت برقی ماشین Rally1 را تجربه کرد.

البته آغاز کمی سخت بود، زیرا می‌دانستم عواقب آن، اگر بروم، می‌تواند داستان بدی باشد.» او اعتراف کرد که محتاط بوده – و شاید کمی ترسیده از وحشیانه قدرت ترکیبی – در مورد دو روز افتتاحیه. او با پوزخندی درخشان اعتراف کرد: “تو بلافاصله آن را حس می کنی! به طور قابل توجهی از پشت شما عبور می کند.” «همیشه این احساس (زمانی که هیبرید درگیر می شود)، احساس خوبی است. زیرا قدرت به نوعی مانند انتظار برای آمدن است. در همان زمان که متوقف می شود، 120 اسب بخار از دست می دهید. و در واقع می توانید احساس کنید که کسی در حال دست زدن به ترمز دستی است (…) مثل این است که عملکرد در حال کاهش است.»

جالب توجه است، Jari-Matti اشاره کرد که بخش‌هایی از سبک رانندگی قدیمی‌اش، یعنی تکنیکی که در آن به آرامی در وسط پیچ‌های سریع ترمز می‌کرد تا خودرو را ثابت کند، با خودروهای هیبریدی جدید ترجمه نشد. بنابراین بیایید فرض کنیم که شما یک مسیر مستقیم و گوشه دارید، و شروع به ترمز کردن کمی می کنید، در واقع (سیستم هیبریدی) خاموش می شود. او اعتراف کرد که این نتیجه عدم اعتماد به نفس کافی بود و پیشنهاد کرد که “شما باید متعهد باشید” با خودروهای هیبریدی.

حتی در یک مصاحبه میزگرد، غیرممکن است که در مورد چگونگی بازگو کردن تجربیات خود در اوج WRC غافل نشوید. او مانند بسیاری در این گردنه جنگل فنلاند، زندگی می کند و نفس می کشد. بنابراین می‌دانید که وقتی او می‌گوید مقررات فعلی رالی 1 پایدار نبودند (پس از اپیلاسیون غزلیات در مورد باورنکردنی بودن ماشین‌ها) باید چیزی تغییر کند.

پس دقیقاً چه مسائلی وجود دارد؟ در مرحله اول، جری متی می‌گوید هزینه هیبریدی‌ها بسیار گران است: «ما تیم‌های خصوصی‌تر را در کلاس رالی 1 از دست داده‌ایم، دیگر افراد خصوصی این خودروها را نخواهیم داشت.» یکی از اعضای تیم تویوتا WRC در طول یک تور فاکتور در اواخر همان روز، رقمی بین 400000 یورو تا 500000 یورو (342000 پوند – 427000 پوند) در هر رویداد ذکر شده است. این شامل تست و پشتیبانی تیم می شود، اما در طول یک فصل 13 دور که به سرعت به میلیون ها نفر افزایش می یابد.

این تا حدی به این دلیل است که خودروهای Rally1 فقط از ستون A، سقف و پوسته درها با یاریس جاده‌ای GR استفاده می‌کنند. بقیه خودرو به طور هدفمند برای WRC ساخته شده است، از جمله یک موتور توربو چهار سیلندر مخصوص رالی به جای سه قوطی مدل تولیدی، و یک شاسی فضایی سفارشی که برای مقاومت در برابر ضربه هایی ساخته شده است که هیچ خودروی معمولی ندارد. نگران چیزی بودن. در همین حال، نسخه Rally2، که بسیار نزدیک‌تر به یاریس تولیدی GR قرار دارد، طبیعتاً کمی کندتر است، اما قیمت‌ها به میزان قابل توجهی پایین‌تر در حدود 200000 یورو است.

علی‌رغم مزیت‌های هزینه، Jari-Matti می‌گوید که گامی محض در عملکرد بین رده‌های جوان‌تر و خودروهای هیبریدی Rally1 به رانندگان جوان کوهی را می‌دهد تا زمانی که به کلاس برتر صعود می‌کنند، از آن بالا بروند. من فکر می‌کنم این ایده که آنها را کمی نزدیک‌تر کنیم، زیرا این ماشین Rally1 نهایی در حال حاضر بسیار سریع است. بنابراین مهم نیست که با آن کمی کندتر حرکت کنیم و آن را به Rally2 نزدیک کنیم. شاید به هزینه ها نیز کمک کند.»

پشتیبانی ضمنی از یک سو، اگرچه از سوی دیگر او چندان مشتاق محدودیت‌های بیشتر در قدرت و هوا نیست. او طرفدار سیستم امتیازدهی جدید بحث‌برانگیز نیست که هم در روز شنبه و هم یکشنبه امتیازات را مشخص می‌کند، به این معنی که هرکسی که در شروع آخر هفته از زمین خارج می‌شود، هنوز یک گاز از گیلاس می‌گیرد. به طرز عجیبی، در رالی سوئد، الفین ایوانز با وجود اینکه بعد از Esapekka Lappi هیوندای دوم شد، بیشترین امتیاز را کسب کرد.

او با ناامیدی آشکار گفت: «زمانی که این پیشنهاد مطرح شد، مخالف بودیم». او گفت: «ما می‌گفتیم که این خیلی پیچیده‌تر از آن است که مردم درک کنند. و حتی رانندگان نیز ممکن است گیج شوند.” ایده این بود که به رانندگان پس از شکست‌هایی که در اوایل آخر هفته متحمل شدند، دلیلی برای رفتن به جهنم در روزهای یکشنبه ارائه شود، اما جاری ماتی پیشنهاد می‌کند که سیستم امتیازدهی جدید یک «اقدام متقابل» بود، زیرا برنامه‌های اولیه برای کوتاه کردن تعطیلات آخر هفته توسط FIA رد شد. او می‌گوید که این «سیستم پیچیده‌ای را که اکنون در آن هستیم» ایجاد کرده است.

با این کار، او را رها کردم تا ناهار را تمام کند، و در اطراف نسخه جدید GR Yaris Ogier و Rovanpera که در جلو پارک شده بودند، نگاهی بیاندازد. اما جاری متی تصریح کرد که علیرغم پنج سال تسلط، تویوتا همچنان به آینده WRC متعهد است، خواه به گفته او، “روی سوخت الکترونیکی تمرکز کند یا هیدروژن”. تعهد شخصی او به این ورزش نیز آشکارا در خطر نیست. با وجود اینکه او اذعان می کند که روزهایش به عنوان یک راننده تمام وقت WRC به پایان رسیده است، او با خوشحالی می گوید: “کلمه “کنار” کلمه ای است که همیشه به من احساس بالایی می دهد. شما را واجد شرایط PH Hero نمی‌دانم، نمی‌دانم چه می‌کند.

منبع: https://www.pistonheads.com/news/default.asp?storyId=48266

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار برچسب خورده با