plc چیست؟ مزایای plc نسبت به دیگر مدار ها انواع plc زیمنس

حجم بالای کابل‌ها، تعداد رله‌ها و فضای مورد نیاز برای کنترل اتوماتیک یک فرآیند ساده، به خودیِ خود ایجاد مشکل می‌کرد. گاهی به منظور کنترل بخش کوچکی از فرآیند یک کارخانه، نیاز به هزاران رله بود. تصور کنید قرار باشد در چنین مدار عظیمی، تغییر کوچکی اعمال شود یا اصلاحی جزئی اتفاق بیافتد. در پایان این مطلب، شما باید هر یک از قسمت‌های تشکیل‌دهنده یک PLC را بشناسید و درک مناسبی از عملکرد و هدف هریک از آنها به دست آورید.

ماژول‌ها و پروتکل‌های ارتباطی PLC:

در تصویر زیر، یک ماژول‌ ورودی دیجیتال برند زیمنس را مشاهده‌ می‌کنید. واژه plc خلاصه شده کلمه Programmable Logic Controller است که به زبان فارسی به نام نوعی کنترل گر منطقی برنامه پذیر شناخته می شود. ویژگی های متفاوت این کامپیوتر باعث شده است که از آن برای کنترل خط تولید و بسیاری از مجموعه فعالیت های قیمت plc مکانیکی استفاده شود. این دستگاه به عنوان یک کامپیوتر ویژه قابلیت برنامه پذیری دارد. Plc مانند مدار فرمان الکتریکی کنترل گر است اما تفاوتی که میان مدار فرمان الکتریکی و پی ال سی وجود دارد، منطقی بودن این دستگاه صنعتی است. در فرایند های صنعتی استفاده از پی ال سی ها نسبت به مدارات رله ای هزینه کمتری دارد.

برای برنامه‌نویسی PLCاز یک رایانه‎ با نرم‌افزار اختصاصی PLCاستفاده می‌شود. در این منطق به جای کلمات از نمادها برای شبیه‌سازی کنترل منطقی رله استفاده می‌شود. در سال 1968 اولین PLC برای جایگزینی مدارهای پیچیده رله به کارخانه‌های صنعتی آمد.

ماژول به معنای یک واحد تک است و چون در این نوع پی ال سی ها هر سه واحد اصلی به صورت مجزا از همدیگر وجود دارند به آن ها پی ال سی ماژولار گفته می شود. در پی ال سی های ماژولار ماژول تغذیه، CPU یا پردازنده، و ورودی ها و خروجی ها به شکل جدا از هم وجود دارند که همگی به یک رک متصل شده اند و باید آن ها را کنار هم قرار دهیم تا بتوانیم یک پی ال سی کامل تشکیل دهیم. شما هم با پیوستن به جمع بزرگ و بالغ بر ۶۰۰ هزار نفری دانشجویان و دانش‌آموزان فرادرس و با بهره‌گیری از آموزش‌های آن، می‌توانید تجربه‌ای متفاوت از علم و مهارت‌آموزی داشته باشید. تمامی اجزا یک کامپیوتر در یک پی ال سی وجود دارد ولی کامپیوتر از لحاظ نوع ورودی و خروجی ها و همچنین عمل ترکیب ورودی ها و جروجی ها با PLC متفاوت می باشد. خروجی PLC می تواند یک رله – ترانزسیتور- تریستور و غیره باشد. که با توجه به حداکثر جریان مجاز خروجی PLC باید انتخاب شود تا آسیبی به سیستم وارد نشود.

thoughts on “plc چیست؟”

به عنوان مثال استفاده از تعدادی شستی، کنتاکتور و تایمر را در نظر بگیرید. در این گونه مدارها از انواع پلاتین به صورت نرمال باز و نرمال بسته جهت ساخت گیت های منطقی استفاده می شود. استفاده از پلاتین ها باعث می شود تا عملکرد مدارهای رله تکنیک محدود به منطق دیجیتال گردد.

  • اما چون منطقی‌ست، دارای اشتباه کمتری و در برخی موارد مقرون به صرفه اقتصادی و کار با آن ساده‌تر و بهتر است.
  • درصورت عدم پاسخ مناسب در زمان تعریف شده، عملکرد ناخواسته در سیستم اتفاق می افتد.
  • همانطور که گفته شد دوره آموزش پی ال سی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های در بین دانشجویان برق می‌باشد.
  • ماژول CPU را می‌توان به نوعی مغز PLC دانست که وظیفه اجرای برنامه‌ها، و مدیریت وظایف محول شده به PLC را بر عهده دارد.
  • سخت افزار تشکیل دهنده PLC شامل CPU MEMORY، INPUT/OUTPUT، منبع تغذیه و ماژول برنامه نویسی می باشد.
plc چیست؟ مزایای plc نسبت به دیگر مدار ها انواع plc زیمنس